Shipping Labels
Shipping labels are available in a variety of shapes, colors, and adhesives. Labels can be used to identify microcentrifuge tubes, conical tubes, cryogenic tubes, large tubes, vials, straws and slides. Some labels can be used with printers.
Color
- (18)
- (328)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (80)
- (5)
- (27)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (40)
- (1)
- (3)
- (4)
- (119)
- (1)
- (10)
- (178)
- (1)
- (2)
- (24)
- (3)
- (30)
- (498)
- (1)
- (109)
Material
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (30)
- (22)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (28)
- (1)
- (4)
- (90)
- (2)
- (10)
- (1)
- (26)
- (20)
- (236)
- (6)
- (10)
- (20)
- (1)
- (10)
- (28)
- (18)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (238)
- (9)
- (2)
- (15)
Format
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (25)
- (518)
- (29)
- (36)
- (3)
- (175)
Adhesive Type
- (368)
- (46)
- (2)
- (7)
- (137)
- (2)
- (27)
- (284)
- (72)
- (154)
- (2)
- (1)
- (19)
- (4)
- (33)
- (41)
- (8)
- (4)
Width (English)
- (2)
- (4)
- (5)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (52)
- (20)
- (2)
- (22)
- (1)
- (3)
- (1)
- (11)
- (109)
- (14)
- (6)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (36)
- (1)
- (3)
- (4)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (36)
- (1)
- (35)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (11)
- (48)
- (3)
- (11)
- (8)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (24)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (67)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (30)
- (1)
- (1)
- (30)
- (15)
- (9)
- (15)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
2,266
–
2,280
of
2,291
results
| Height (Metric) | 15.24 cm |
|---|---|
| Format | Label |
| Width (English) | 6 in. |
| Thickness (English) | 0.0045 mil |
| Color | Black,White |
| Quantity | 5/Pk. |
| Material | Vinyl |
| For Use With (Application) | Right-To-Know |
| Height (English) | 6 in. |
| Height (Metric) | 2.54 cm |
|---|---|
| Format | Label |
| Width (English) | 3 in. |
| Quantity | 500/Pk. |
| Material | Paper |
| Height (English) | 1 in. |
| Format | Label |
|---|---|
| Color | Orange |
| Quantity | 1 Roll |
| Material | Paper |
| Certifications/Compliance | OSHA 29 CFR 1910.145 |
| Size (Metric) | 2.54 x 7.62 cm |
| For Use With (Application) | Biohazard |
| Size (English) | 1 x 3 in. |
National Marker™ Vinyl Shipping Labels for Hazardous and Nonhazardous Waste
Chemical- and weather-resistant labels
| Height (Metric) | 15.24 cm |
|---|---|
| Format | Label |
| Width (English) | 6 in. |
| Quantity | 25/Pk. |
| Material | Vinyl |
| Certifications/Compliance | EPA and DOT, 17-985-409C or -409D, 17-985-409E |
| For Use With (Application) | Suitable for both indoor and outdoor applications |
| Height (English) | 6 in. |
National Marker™ Chemical Hazard Identification Labels
High visibility red-and-white pressure-sensitive vinyl labels ideal for alerting employees to potential chemical hazards in the workplace
| Height (Metric) | 15.24 cm |
|---|---|
| Format | Label |
| Width (English) | 10 in. |
| Color | White,Red |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Vinyl |
| For Use With (Application) | For marking larger containers, both indoor and outdoor applications |
| Height (English) | 6 in. |
Mercedes Medical Klinipath™ Coverslip Tape for the Automatic Coverslipper
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Possesses the same optical clarity as glass
UltraTape™ Cleanroom ESD Tapes
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
National Marker™ Chemical Hazard Identification Labels
High-visibility red-and-white pressure-sensitive vinyl labels ideal for alerting employees to potential chemical hazards in the workplace
| Height (Metric) | 7.62 cm |
|---|---|
| Format | Label |
| Width (English) | 5 in. |
| Thickness (English) | 0.0045 mil |
| Color | White,Red |
| Quantity | 10/Pk. |
| Material | Vinyl |
| For Use With (Application) | Hazard identification, suitable for both indoor and outdoor applications |
| Height (English) | 3 in. |
Advantus Write-On-It™ Double Layer Label Tape
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Argos Technologies™ Micryo Labels for Laser Printers
Science Education
A science education product.
Science Education
A science education product.
A science education product.
Made from chemically inert polyester
| Format | Label |
|---|---|
| Min. Operating Temperature (Metric) | -196°C |
| Temperature Range (English) | -320.8°F |
| Material | Polyester |